حقایق تغذیه ای تخم مرغ

حقایق تغذیه ایتخم مرغ

همانطور که می دانید تخم مرغ یکی از مهم ترین منابع تغذیه ای می باشد و به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم به ما کمک می کند تا بدن سالم تری داشته باشیم.

تخم مرغ با داشتن پروتئین بالا ، ۱۳ نوع ویتامین و مواد معدنی در کنار اسید های چرب امگا ۳ و آنتی اکسیدان های ضروری  یکی از منابع ارزشمند تغذیه ای است.

۶۰ درصد از پروتئین تخم مرغ مربوط به سفیده تخم مرغ است و زرده تخم مرغ حاوی بقیه مقدار پروتئین چربی های سالم ، ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها است که بخشی از نیاز روزانه ما را تامین می کنند. تخم‌مرغ حاوی تمام ۹ اسید آمینه ضروری که برای حمایت از رشد، ریکاوری و نگهداری عضلات مورد نیاز است می باشد که یکی از مهم ترین مزایای تغذیه ای تخم مرغ است.تخم مرغ  با داشتن مقادیر مفیدی از ویتامین های A، E، B5، B12 و همچنین آهن، ید و فسفر همه مواد مغذی برای یک رژیم غذایی سالم و متعادل را فراهم می کند.

در این مقاله برخی از مزایای مهم و  ثابت شده مصرف تخم مرغ را در سلامت بدن بررسی می کنیم:

۱. با مصرف تخم مرغ احساس سیری و انرژی بیشتری خواهید داشت

تخم مرغ به خاطر داشتن کالری نسبتا کم و پروتئین بالا و با کیفیت، یکی از بهترین گزینه ها برای کمک به کنترل و مدیریت وزن است و با ایجاد احساس سیری منجر به احساس رضایت بیشتر و گرسنگی کمتر و در نهایت میل کمتری به خوردن در طول روز می شود. مطالعات نشان داده‌اند که خوردن تخم‌مرغ می‌تواند برای مدت طولانی‌تری در بدن احساس سیری ایجاد کند:

  1. با مصرف تخم مرغ می توانید به سلامت پوست و موی خود کمک کنید

تخم مرغ منبع خوبی از چندین ویتامین گروه B از جمله ویتامین B2، B5 و B12 است. همه این مواد مغذی عملکردهای مختلفی در بدن دارند، از جمله حفظ سلامت پوست و مو. همه ویتامین‌های B محلول در آب هستند، به این معنی که برای مدت طولانی در بدن شما باقی نمی‌مانند و به راحتی ذخیره نمی‌شوند، بنابراین مصرف منظم آنها از طریق خوراکی ها راه خوبی برای اطمینان از برآورده کردن نیاز بدن می باشد. تخم مرغ همچنین سرشار از اسیدهای آمینه مانند متیونین است که می تواند به بهبود و انعطاف پوست و استحکام مو و ناخن کمک کند.

  1. مصرف تخم مرغ به عملکرد حافظه و سیستم عصبی شما کمک می کند

تخم مرغ سرشار از ریز مغذی کولین است که برای کمک به ایجاد غشای سلولی و انتقال دهنده های عصبی مهم در بدن مورد استفاده قرار می گیرد. کولین برای عملکرد حافظه، خلق و خو، کنترل ماهیچه ها و عملکرد کلی سیستم عصبی تاثیر گذار  است، یک عدد تخم مرغ حدود ۶ درصد از نیاز روزانه ما به کولین را تامین می کند، بنابراین خوردن تخم مرغ به عملکرد بهتر مغز و سیستم عصبی سالم کمک می کند.

  1. مصرف تخم مرغ می تواند باعث تقویت سیستم بینایی شما شود

زرده تخم مرغ حاوی دو کاروتنوئید لوتئین و زاگزانتین است که برای سلامت چشم بسیار مهم هستند. آنها نقش مهمی در رشد چشم و تقویت سیستم بینایی سالم دارند. تحقیقات نشان می دهد که مصرف تخم مرغ همچنین می تواند باعث کاهش خطر بیماری های چشمی که مرتبط با سن هستند شود. سبزی‌های برگ‌دار تیره منبع عالی دیگری از لوتئین و زآگزانتین هستند، بنابراین دستور غذاهایی که شامل ترکیب سبزیجات برگ دار با تخم‌مرغ و سیر هستند می‌تواند به شما کمک کند تا میزان دریافت این ماده غذایی با ارزش را دو برابر کنید.

  1. مصرف تخم مرغ به شما کمک می کند تا استخوان های قوی تری داشته باشید

ویتامین D برای بسیاری از فعالیت های بدن مهم است. به تنظیم فشار خون کمک می کند، خطر ابتلا به برخی سرطان ها را کاهش می دهد و می تواند نقش مثبتی در سلامت روان داشته باشد. یکی از مهم ترین عملکردهای ویتامین D کمک به حفظ سلامت استخوان ها است. این فرایند با بهبود جذب کلسیم در روده انجام می شود و به حفظ سطح کلسیم و فسفر بدن ما در محدوده ای که باعث رشد سالم استخوان و بازسازی استخوان ها می شود کمک می کند.

  1. تخم مرغ منبع بسیار خوبی از امگا ۳ می باشد

امگا ۳ انواع خاصی از اسیدهای چرب اشباع نشده چندگانه و از  خانواده “چربی های ضروری” هستند و  نقش مهمی در عملکرد غشای سلولی شما دارند. از آنجایی که بدن شما تنها قادر است مقدار محدودی امگا ۳ تولید کند، تامین آن از طریق منابع غذایی مفید است.

حقایق تغذیه ای تخم مرغ

یک تخم مرغ کامل آبپز حاوی مواد مغذی زیر است:

کالری: حدود ۷۰  کالری

پروتئین: ۶ گرم

چربی کل: ۵ گرم

چربی اشباع شده: ۲ گرم

کربوهیدرات: ۰ گرم

ویتامین۰.۵ : B12 میکروگرم

ویتامین۱.۲۴ : D میکروگرم

کولین: ۱۶۹ میلی گرم

 

www.eatingwell.com

https://www.australianeggs.org.au/nutrition/health-benefits

farid vahedi