۶ ماده غذایی که نباید دوباره گرم شوند

مواد غذایی که نباید دوباره گرم شوند

حتما تا به حال برای شما هم پیش آمده است که بخواهید غذای باقیمانده روز قبل را دوباره گرم و مصرف کنید. اما خوب است  بدانید که گرم کردن مجدد بعضی از غذا ها می تواند باعث از بین رفتن ارزش غذایی آنها شود و یا حتی شما را مسموم کند.در این مقاله سعی داریم درباره مواد غذایی که نباید آنها را مجدد گرم کنیم صحبت کنیم.

 

تخم مرغ:

با وجود اینکه تخم مرغ یکی از بهترین منابع پروتئینی می باشد در صورت گرم شدن مجدد به علت تغییر در ساختار پروتئینی چه به صورت همزده یا آبپز می تواند باعث مشکلات گوارشی برای افراد گردد. بنابر این اگر مجبور به گرم کردن دوباره تخم مرغ بودید آن را در حرارت پایین وغیر مستقیم انجام دهید و در فاصله زمانی کوتاه آن را مصرف کنید.

 

مرغ:

یکی دیگر از منابع خوب پروتئینی که معمولا گزینه خوبی برای شام می باشد گوشت مرغ است اما گرم کردن مجدد آن می تواند باعث تخریب پروتئین آن و در نهایت مشکلات گوارشی برای ما گردد. بنابر این در صورتی که نیاز به گرم کردن مجدد گوشت مرغ داشتید بهتر است آن را فقط یکبار بعد از پخت اولیه آن در مایکروویو و یا آون و یا ماهیتابه گرم کنید و مطمئن شوید که گوشت مرغ  کاملا گرم شده است و بلافاصله آن را مصرف کنید.

 

برنج:

برنج پخته را باید در یخچال نگه داری کنید، نگه داری برنج پخته در دمای اتاق به مدت طولانی باعث رشد باکتری هایی که با تولید سم باعث بیماریهای فیزیکی شدید می شوند می گردد بنابر این نگه داری برنج پخته در یخچال بسیار مهم است.

 

قارچ:

قارچ‌ها  به دلیل آسیب‌پذیری آن‌ها در برابر میکروارگانیسم‌ها، می‌توانند شما را بیمار کنند. هنگام خوردن قارچ پخته، بهتر است بلافاصله پس از آماده شدن آن را مصرف کنید. و اگر قصد دارید روز بعد دوباره آنها را بخورید، آنها را سرد از یخچال میل کنید زیرا گرم کردن مجدد قارچ می تواند باعث مشکلات گوارشی برای شما شود.

گیاهان ساقه دار با برگ های سبز :

این گروه گیاهان مانند کرفس، اسفناج و هویج دارای خواص و ارزش غذایی بالایی هستند و در اثر گرم کردن مجدد این خواص غذایی از بین می روند بنابر این بهتر است تنها به مقداری که در یک وعده مصرف می کنید آماده کنید و یا آنها را بصورت خام و سرد در سالاد ها استفاده کنید.

سیب زمینی:

وقتی سیب زمینی پخته را در دمای اتاق نگه می دارید و یا برای بار دوم آن را گرم می کنید احتمال تولید سم در سیب زمینی بالا می رود. درجه حرارت بالا باعث رشد باکتری کلوستریدیوم بوتولینوم که در سیب زمینی وجود دارد می شود پس در صورتی که مقداری از سیب زمینی که پخته اید باقی مانده بهترین کار نگه داری آن در یخچال بعد از پخت آن می باشد.

کلام آخر

استفاده دوباره از مواد غذایی پخته شده بدین خاطر که به ما در صرفه جویی و مدیریت زمان در تهیه وعده های غذایی کمک میکند بخشی از زندگی و تغذیه امروزی ما می باشد. هدف از بررسی مضراتی که در گرم کردن مجدد این مواد غذایی گفته شد به معنی ترسیدن از خوردن مواد غذایی دوباره گرم شده نیست تنها کافیست نسبت به نگه داری و مصرف درست این مواد آگاه باشیم و ترجیحا غذاهایی که در اثر گرم شدن مجدد می توانند باعث مسمومیت و بیماری شوند را به اندازه یک وعده و تازه تهیه کنیم.

مژگان مهرزادی