طرز تهیه ران مرغ برشته شده

مواد لازم:

  • ۶ عدد ران مرغ (با استخوان)
  • یک قاشق چایخوری پودر پاپریکا
  • یک قاشق چایخوری گرانول فلفل قرمز (پول بیبر)
  • یک قاشق چایخوری جعفری خشک شده
  • یک قاشق چایخوری پودر سیر
  • دو قاشق چایخوری سیر ریز خرد شده
  • آب یک عدد لیموی تازه
  • یک قاشق غذاخوری روغن زیتون
  • یک قاشق غذاخوری روغن آووکادو ( اگر روغن آووکادو در دسترس ندارید میتوانید مقدار روغن زیتون را دو برابر کنید.)
  • نمک و فلفل به میزان لازم

 

طرز تهیه:

در ابتدا اجازه دهید دستگاه ایرفایر شما تا دمای ۱۸۰ درجه سانتیگراد گرم شود. اگر ایرفایر ندارید، می‌توانید از فر نیز استفاده کنید.

در یک کاسه کوچک پاپریکا، پول بیبر ( فلفل قرمز ترکیه ای ) ، جعفری خشک شده، پودر سیر، سیر خرد شده، لیموترش، روغن زیتون و روغن آووکادو را با هم مخلوط کنید. این مخلوط به عنوان چاشنی و طعم دهنده مرغ استفاده خواهد شد

ران‌های مرغ را از یخچال بیرون بیاورید و به مدت ۲۰ دقیقه در دمای اتاق قرار دهید تا به دمای محیط برسند.. این کار باعث می‌شود که مرغ به شکل یکنواخت‌تری بپزد.

 

 

10 اشتباه رایج در استفاده از مرغ خام
۱۰ اشتباه رایج در استفاده از مرغ خام

روی ران‌های مرغ برای مزه دار شدن مقداری نمک و فلفل بریزید. همچنین می‌توانید از ادویه‌های دیگر مانند زیره، پودر چیلی یا رزماری نیز استفاده کنید.

مخلوط چاشنی و طعم دهنده ای که آماده کردید را به ران‌های مرغ بمالید بطوریکه تمام قسمت های مرغ به این ترکیب آغشته شود چاشنی را به خوبی روی تیکه های مرغ ماساژ دهید تا بهتر جذب شوند.

ران‌های مرغ را در سبد ایر فرایر خود قرار دهید و اجازه دهید به مدت ۲۵-۳۰ دقیقه با دمای ۱۸۰ درجه سانتیگراد بپزد ، در اواسط زمان پخت، ران‌های مرغ را پشت و رو کنید. اگر از فر استفاده می‌کنید، ران‌های مرغ را روی کاغذ روغنی در سینی فر بگذارید  و اجازه دهید تا در دمای ۲۱۵ درجه سانتیگراد (۴۲۰ درجه فارنهایت) به مدت حدود ۵۵ دقیقه‌ تا ۱ ساعت (تا زمانی که ران‌های مرغ خوشرنگ و ترد شوند) بپزند.

بعد از پشت و رو کردن ران‌های مرغ، دمای فر را به ۱۹۳ درجه سانتیگراد (۳۸۰ درجه فارنهایت) افزایش دهید و به مدت ۱۰ دقیقه دیگر فرایند پخت را ادامه دهید تا ران‌های مرغ خوشرنگ و برشته شوند. همچنین می‌توانید ران‌های مرغ را بعد از اتمام زمان پخت برای ۵ دقیقه روی گریل قرار دهید تا کاملا برشته‌ شوند، سپس ران‌های مرغ را از فر یا سبد فر خارج کنید و به مدت ۵ دقیقه اجازه دهید تا خنک شوند. این کار باعث می‌شود که آب مرغ جذب شود و ران‌های مرغ نرم‌تر شوند.

پیشنهادات برای سرو:

می توانید ران‌های مرغ را به همراه  سس مورد علاقه‌ی خود، مانند سس باربکیو یا سس سیر سرو کنید.

می توانید به همراه ران‌های مرغ سبزیجات تازه‌ مانند کلم بروکلی بخار پز سرو کنید. و روی آنها را با مقداری جعفری تازه تزئین کنید.

همچنین می توانید در کنار ران‌های مرغ سیب زمینی سرخ شده یا پوره‌ی سیب‌زمینی سرو کنید.

جایگزینی مواد:

مرغ : به جای ران مرغ با استخوان،  می‌توانید از ران مرغ بدون استخوان ، سینه یا بال مرغ استفاده کنید.

ادویه‌ها:  میزان ادویه‌ها را میتوانید با توجه به ذائقه خود تغییر دهید. همچنین می‌توانید از ادویه‌های دیگری مانند فلفل سیاه، فلفل قرمز چیلی یا اورگانو نیز استفاده کنید.

روغن: می‌توانید از روغن‌های دیگری مانند ، روغن کانولا یا روغن انگور نیز استفاده کنید.

نکات آشپزی:

برای اطمینان از پخته شدن یکنواخت مرغ، حتماً اجازه دهید ران‌های مرغ را قبل از شروع فرایند پخت به دمای اتاق برسند.

سبد ایرفرایر یا سینی فر را خیلی شلوغ نکنید، تا ران های مرغ فضای کافی برای برشته شدن و ترد شدن داشته باشند.

اگر ران های مرغ به اندازه کافی ترد نیستند میتوانید آنها را به مدت ۵ دقیقه بعد از پخته شدن سرخ کنید.

میتوانید مرغ های مزه دار شده باقیمانده را به مدت ۳-۴ دقیقه در محفظه مخصوص یخچال نگه داری کنید یا به مدت ۲-۳ ماه در فریزر نگه داری کنید.

مژگان مهرزادی