تشخیص گوشت مرغ تازه را بیاموزیم!

گوشت مرغ تازه

احتمالا برای شما هم پیش آمده است که هنگام خرید گوشت مرغ نگران تازه بودن آن باشید به خصوص زمانی که گوشت مورد نیاز خود را از فروشگاه همیشگی تهیه نکرده اید.

در این مقاله سعی داریم با یادآوری نکات ساده که به راحتی قابل تشخیص هستند سعی کنیم که لذت خرید راحت تر و مطمئن تر را با هم  داشته باشیم.

 

منظورمان از گوشت تازه مرغ چیست؟

مرغی که منجمد نشده باشد و معمولاً چند روز پس از فرآوری تحویل داده می شود، مرغ تازه نامیده می شود. اگر قصد دارید بلافاصله پس از تهیه کردن مرغ آن را بپزید، مرغ تازه گزینه فوق العاده ای است. مرغ تازه اغلب به دلیل طعم آن ترجیح داده می شود و احساس نرمی بیشتری دارد. با این حال، در مقایسه با مرغ منجمد، ماندگاری کوتاه تری دارد.

مرغ کامل قطعه شده بدون پوست

 

گوشت مرغ به دلیل تغییراتی که در چربی و بخشی از کربوهیدرات های آن در اثر فعالیت آنزیم ها و همین طور میکرو ارگانیسم ها ایجاد می شود، تنها برای مدت کوتاهی تازگی خود را حفظ می کند و همیشه باید گوشت فاسد شده را دور بریزید چرا که این گوشت برای فرآوری و یا پخت و پز مناسب نیست. همانطور که احتمالا می دانید خوردن گوشت فاسد اثرات بسیار بدی مانند مسمومیت غذایی و عفونت را به دنبال دارد. بنابراین هنگام خرید گوشت مرغ باید به تازگی گوشت مرغ و کیفیت گوشت دقت کافی داشته باشیم.

مجموعه یادگار به عنوان زنجیره یکپارچه تولید گوشت مرغ و تخم مرغ میباشد که تمامی فراینده تولید از مزرعه تا مصرف را انجام میدهد. در مزارع یادگار استانداردهای پرورش صحیح مرغ به درستی انجام میشود و در کارخانه جات خوراک با جدیدترین تکنولوژی روز دنیا خوراک مورد نیاز مرغداری ها تولید میگردد. واحد صنعتی کشتارگاهی پرستو نیز که از زیر مجموعه های گروه تولیدی یادگار میباشد با بالاترین کیفیت و رعایت بالاترین سطح بهداشت و بسته بندی، قطعه بندی مرغ را انجام داده و در نهایت سیستم توزیع روزانه گوشت مرغ یادگار، با رعایت استانداردهای کیفی حمل، محصولات را در اختیار مصرف کنندگان قرار میدهد.

 

گوشت تازه مرغ چه ویژگی هایی دارد؟

شما برای تشخیص تازه بودن گوشت مرغ به ابزار خاصی نیاز ندارین، تمام چیزی که در فهمیدن تازگی گوشت مرغ به شما کمک می کند حواس شما هستند در صورتی که اطلاعات کافی داشته باشید با استفاده از حواس خود مانند دیدن، بو کردن و لمس کردن بافت مرغ می توانید به تازگی گوشت مرغ پی ببرید.

 

  • رنگ گوشت مرغ:

اولین کاری که می کنید این است که به دقت به گوشت مرغ دقت کنید  گاهی اوقات با یک نگاه مختصر می توانید متوجه تازه بودن یا نبودن مرغ شوید. گوشت تازه مرغ صورتی کم رنگ است بنابراین اگر رنگ مرغ خاکستری یا زرد رنگ بود می تواند نشاندهنده تازه نبودن و فاسد بودن گوشت مرغ باشد. حتما باید مطمئن باشید که رنگ مرغ باید روشن و براق باشد.

 

  • بافت گوشت مرغ:

 یکی از ویژگی های دیگری که باید به آن دقت کنید فرم گوشت مرغ است. گوشت تازه مرغ بافت جامد و محکمی دارد پس امتحان کنید زمانی که با انگشت آن را فشار می دهید به فرم اصلی خود بر می گردد یا نه. بافت مرغ نباید خیلی سفت یا نرم باشد. اگر از گوشت مرغ مایع کدری خارج شود حتما فاسد شده است. چنین علامتی نشان دهنده تجزیه پروتئین هاست.

 

  • بو گوشت مرغ:

استفاده از حس بویایی دقیق ترین راه برای تشخیص تازه بودن یا تازه نبودن گوشت مرغ است. گوشت تازه مرغ بوی خاص و نامطلوبی ندارد یا بوی بسیار کمی دارد بنابر این  بو بد، شبیه بوی کپک زدگی نیز می تواند نشاندهنده کیفیت پایین، ماندگی و شرایط نامطلوب گوشت مرغ باشد.

در زمان خرید گوشت تازه مرغ به حواس خود اعتماد کنید و در مقایسه رنگ، بافت و بو ، بوی گوشت مرغ راحتترین راه برای تشخیص تازه بودن یا نبودن مرغ می باشد.

 

منابع مورد استفاده در این مقاله جهت مطالعه بیشتر پیشنهاد میشود:

https://starmeat.pl/en/how-do-you-recognise-that-poultry-meat-is-fresh/

https://www.freshtohome.com/blog/buying-chicken-online-heres-what-you-need-know/

مژگان مهرزادی