فواید گوشت مرغ

فواید-گوشت-مرغ

اگر به خاطر داشته باشید در مقاله مزایای گوشت سفید و گوشت قرمز به بررسی مزایای گوشت مرغ پرداختیم و درباره این منبع پروتئینی سالم و مغذی صحبت کردیم. مصرف گوشت مرغ به اندازه کافی و متعادل در رژیم غذایی به علت داشتن پروتئین بالا باعث بهبود توده عضلانی و کمک به تناسب وزن و در نهایت سلامتی عمومی بدن ما می شود.

بررسی فواید گوشت مرغ

گوشت مرغ منبع عالی از پروتئین کامل است. یک پروتئین کامل، پروتئینی است که تمام ۹ اسید آمینه ضروری را که بدن نمی تواند به تنهایی بسازد، تامین می کند.

پروتئین در هر سلول بدن انسان یافت می شود. برای بسیاری از عملکردهای مهم بدن حیاتی است، از جمله:

انعقاد خون

قدرت بینایی

عملکرد دستگاه ایمنی بدن

تعادل مایعات بدن

رشد و بهبود عضلات بدن

تولید هورمون ها، آنتی بادی ها و آنزیم ها

بررسی ها نشان داده است که بخش های مختلف مرغ قطعه بندی شده دارای ارزشهای متفاوت غذایی هستند. از این رو در در مقاله زیر به طور کامل در ارتباط با میزان پروتئین موجود در هر قسمت از گوشت مرغ صحبت کردیم.

سایر گوشت ها و فرآورده های حیوانی نیز منابع کامل پروتئین هستند. اما به خاطر داشته باشید که گوشت سفید – مانند مرغ – ممکن است جایگزین سالم تری برای گوشت قرمز باشد.

چرا گوشت مرغ مفید است؟

در اینجا به برخی دلایلی از منظر تغذیه ای میپردازیم که به ما نشان میدهد فواید گوشت مرغ چیست:

غذایی کم چرب :

افرادی که می ‏خواهند که مقدار چربی غذای ‏شان را کم کنند، می ‏توانند از گوشت مرغ استفاده کنند. لخم ‏ترین قسمت گوشت مرغ، گوشت سینه‏ می باشد که در مقایسه با ران، چربی اش نصف است. گوشت مرغ در مقایسه با گوشت گاو، چربی اشباع کمتری دارد. با این حال پوست مرغ دارای مقدار زیادی چربی اشباع است و به همین دلیل قبل از پخت، باید پوست آن را کاملا جدا کرد.

پیشگیری از پوکی استخوان در سالمندان:

مطالعات نشان می ‏دهد که سالمندان، به مقدار کافی پروتئین مصرف نمی کنند. پروتئین برای پیشگیری از کاهش تراکم استخوان در سالمندان حائز اهمیت است. البته دقت داشته باشید که دریافت رژیم های پُرپروتئین نیز پوکی استخوان را تشدید می کند. بنابراین باید در حد متعادل غذاهای پروتئینی خورد.

پیشگیری از سرطان:

مرغ منبع بسیار خوبی از ویتامین B3 نیاسین است که یک ویتامین ضد سرطان می ‏باشد. DNA به ویتامین B3 نیاز دارد و کمبود نیاسین به اندازه‏ ی کمبود سایر ویتامین‏ های گروه B در ارتباط مستقیم با بیماری های ژنتیکی می ‏باشد. مصرف ۱۲۰ گرم گوشت مرغ حدود ۷۲ درصد نیاز بدن به این ویتامین را برآورده می ‏سازد.

گوشت مرغ همچنین یک منبع خوب سلنیوم می باشد. سلنیوم برای سلامتی انسان یک اهمیت ویژه و اساسی دارد. سلنیوم یکی از اجزای بسیار مهم واکنش‏ های متابولیکی در بدن می‏ باشد که عبارتند از متابولیسم هورمون ‏های تیروئیدی، سیستم دفاعی آنتی اکسیدانی و سیستم ایمنی. مطالعات گوناگون نشان داده است که بین بروز سرطان‏ ها و دریافت سلنیوم یک ارتباط مهم وجود دارد. سلنیوم مانع سرطان می ‏شود.
مصرف ۱۲۰ گرم گوشت مرغ ۴۰ درصد نیاز روزانه ی بدن به سلنیوم را بر طرف می ‏سازد.

پیشگیری از آلزایمر:

در مطالعات معتبری که در مجلات مختلف پزشکی به چاپ رسیده است، آمده است که دریافت منظم غذاهای غنی از ویتامین B3 نیاسین مانند گوشت مرغ، از بروز بیماری آلزایمر و دیگر بیماری‏های شناختی مرتبط با افزایش سن جلوگیری به عمل می‏ آورد، طوری که افرادی که نیاسین بیشتری از غذای‏شان دریافت می ‏کردند (۲۲ میلی گرم در روز) در مقایسه با افرادی که نیاسین کمتری (۱۳ میلی در روز) دریافت می ‏کردند حدود ۷۰ درصد احتمال ابتلا و یا پیشرفت بیماری آلزایمر در آنان کمتر بود.

متابولیسم انرژی:

مرغ فقط منبع غنی از ویتامین B3 نیست، بلکه منبع خوبی از ویتامین B6 نیز می باشد. این ترکیب خوب ویتامینی B، مرغ را به عنوان یک غذای مفید برای تامین انرژی سوخت و ساز (متابولیسم) بدن معرفی می کند، زیرا این دو ویتامین ‏در واکنش های سوخت و ساز بدن نقش دارند. هر دوی این ویتامین‏ های گروه B برای تولید انرژی مهم هستند.
علاوه بر عملکرد نیاسین در DNA، این ویتامین برای تبدیل پروتئین ها، چربی‏ها و کربوهیدرات‏های بدن به انرژی، ضروری و لازم می‏ باشد.
نیاسین به کنترل قند خون کمک می ‏کند و فعالیت هورمون انسولین را تنظیم می ‏کند.
ویتامین B6 برای تجزیه و ترکیب کربوهیدرات‏ های بدن (قند و نشاسته) ضروری می ‏باشد، مخصوصاً برای تجزیه گلیکوژن (فرم ذخیره ای قندها در سلول‏ های ماهیچه ‏ای و کبد) ۱۲۰ گرم گوشت مرغ حدود ۳۲ درصد از نیاز ما به ویتامین B6 را برطرف می ‏سازد.

سلامت قلب و عروق:

B6 علاوه بر شرکت در متابولیسم انرژی که در قسمت بالا توضیح داده شد، در ساخت مولکول‏ های فعال زیادی نیز نقش دارد. وقتی سطح B6 سلول‏ ها کافی نباشد، توانایی گروه‏ های متیل نیز کاهش می ‏یابد. یکی از نتایج فقدان گروه متیل این است که مولکول‏ هایی که باید به طور طبیعی به مولکول‏ های دیگری تبدیل شوند، نه تنها تغییر نمی‏ کنند، بلکه روی هم انباشته می شوند. یکی از این مولکول‏ ها هموسیستئین است که اگر سطح آن در رگهای خونی افزایش ‏یابد، موجب آسیب به دیواره‏ی رگها می ‏شود.

مژگان مهرزادی